Podstawy blogowania – od czego zacząć?

Jeśli dojrzewasz do decyzji, aby zacząć prowadzić blog to jest to właśnie post dla Ciebie. Zastanawiasz się od czego zacząć i jak stawiać pierwsze kroki w świecie blogerów? Postaram się poprowadzić Cię krok po kroku do własnego miejsca w sieci. Jeśli jednak posiadasz już swojego bloga to ten post będzie dla Ciebie idealną listą kontrolną.

 

Oczywiście można zacząć prowadzić bloga bez odpowiedniego przygotowania, jest nawet szansa na to, że taki blog odniesie sukces. Jeśli jednak spojrzymy realnie na obecną sytuacje na rynku blogerów, znajdziemy tych znanych z dużą grupą czytelników, którzy mają konkretny plan na swojego bloga i całą resztę, która działa trochę na wyczucie. Nie mogę zagwarantować Ci sukcesu, ale jestem pewna, ze podstawy blogowania, które zaraz Ci opiszę, zdecydowanie mogą przyczynić się do szybkiego rozwoju i to w tym dobrym kierunku.

Podstawy blogowania

Podstawy blogowania

 1. Wybierz tematykę

To zdecydowanie pierwsza podstawowa czynność od której powinniśmy rozpocząć planowanie bloga. Oczywiście możemy stworzyć kolejny blog o wszystkim i o niczym, jednak zapewniam Was z doświadczenia, że jego promowanie i utrzymanie czytelników jest niezwykle trudne. Sama zdecydowałam się na prowadzenie bloga Lifestyle (wszystko i nic), ale w ramach mojego bloga nie mam zamiaru pisać dosłownie o wszystkim. Ograniczam się do rzeczy związanych z moją wiedzą i zainteresowaniami.

Jeśli nie wiesz jak wybrać swoją tematykę możesz spróbować odpowiedzieć sobie na takie pytania: Co lubię? Co sprawia mi przyjemność? W czym jestem dobry? Czy jest coś o co często pytają mnie znajomi? Czy są dziedziny o których wiem tyle, że mogę uczyć innych? O jakich tematach wiem więcej niż inni?

Możesz te odpowiedzi wypisać sobie na kartce i podkreślić te powtarzające się. Najprawdopodobniej będzie to tematyka, o której będzie Ci łatwo pisać.

 1. Wybierz nazwę

Tak, wiem to jest najtrudniejszy krok w drodze do własnego bloga. Przechodzę to za każdym razem gdy decyduję się na otwarcie nowego projektu. Nie powinniśmy łapać byle czego z myślą o tym, że przecież za jakiś czas możemy ją zmienić. Pamiętaj, że czytelnicy już od pierwszego dnia mogą ją zapamiętać i właśnie w ten sposób Cię szukać. Dobrze, jeśli choć trochę może kojarzyć się z tematyką bloga. Jeszcze lepiej jeśli jest krótka i prosta. Jeśli już się na jakąś zdecydujesz zrób małe poszukiwania w sieci i upewnij się, że konto na Facebooku czy Instagramie będzie wolne.

Czemu nazwa powinna być krótka? Łatwiej zapamiętać nazwę monikapisze.pl niż monika-nie-ma-pomysłu-na-nazwe-bloga-a-domena-była-zajęta.pl Unikaj tworów, bo nikt o zdrowych zmysłach nie wpiszę takiego adresu w wyszukiwanie.

 1. Zakup domeny

Jeśli udało Ci się znaleźć nazwę pod którą będziesz prowadzić swoje miejsce w sieci i w dodatku możesz spokojnie założyć konta o takiej nazwie na Facebooku, Instagramie, Twitterze czy YouTube, a domena nie jest przez nikogo zajęta to gratulacje! Kawał dobrej i naprawdę trudnej roboty za Tobą.

Koniecznie kup domenę z końcówką .pl i nawet nie próbuj mi mówić, że nie chcesz w to inwestować. Opłacenie jej na pierwszy rok to koszt około 13zł. Chyba jesteś w stanie zainwestować tyle w swoje miejsce w sieci? Jeśli stwierdzisz, że blogowanie nie jest dla Ciebie to nie będzie to wielka strata.

Własna domena powoduje, że Twój blog wygląda bardziej profesjonalnie. Chyba jest to warte tych 13 złotych za pierwszy rok? Dostępność domeny możesz sprawdzić na dowolnej stronie oferującej domeny na sprzedaż. Może to być home.pl lub ovh.pl. Po wpisaniu wybranej nazwy od razu dostaniemy informację czy domena jest wolna.

 1. Własny WordPress czy Blogger?

Domyślam się, że dla niektórych może to być naprawdę spory problem. Decyzja nie jest łatwa, a ja nie jestem w stanie dać Wam jednej uniwersalnej odpowiedzi na to co wybrać. Jednak jakiś czas temu publikowałam już post, który pomoże podjąć decyzje. Wypisałam tam wszystkie wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

 1. Załóż wszystkie potrzebne konta i maila

Gdy tylko wykupisz domenę i będziesz mieć pewność, że nazwa jest już Twoja, koniecznie zadbaj o zarezerwowanie kont we wszystkich portalach społecznościowych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że w tej chwili nie chcesz prowadzić konta na Twitterze, to rejestracja tam i zablokowanie nazwy konta na przyszłość nic Cię w tej chwili nie kosztuje. Kto wie, może kiedyś będziesz głównie opierać swoją działalność na portalu, który teraz pominiesz?

 1. Zadbaj o grafiki

Koniecznie zadbaj o to aby wszystkie przygotowane przez Ciebie grafiki były spójne. Niezależnie od tego czy ktoś zobaczy Twoje zdjęcie w tle czy logo, niech to wszystko będzie do siebie podobne. W tym momencie warto zdecydować się na określone kolory, które będziemy wykorzystywać. Właśnie na tej podstawie znając nazwę możesz już stworzyć logo. Od tej chwili warto zachować konsekwencję w wyborze kolorów, czcionki i stylu grafik.

 1. Zacznij pisać

Jeśli nie posiadasz jeszcze przygotowanych pod publikacje postów to po prostu zacznij pisać. Ja swojego bloga zaczęłam „reklamować” dopiero gdy znalazło się na nim 10 wpisów. Dlatego warto zebrać sobie swoje prace. Pozwoli Ci to też jeszcze przed oficjalnym startem zobaczyć jak wychodzi Ci pisanie, ile czasu potrzebujesz na przygotowanie jednego wpisu i czy nie skończą Ci się przypadkiem pomysły na kolejne posty.

 1. Zacznij planować

Zdecydowanie warto iść w jakość, a nie ilość. Dlatego na spokojnie możesz rozpisać tematy, które chciałabyś poruszyć i przygotować do nich krótki szkic. Dzięki temu uda Ci się osiągnąć pewną regularność. Na zwykłym blogu powinny się pojawiać około 3 posty tygodniowo. Jest to optymalna ilość, która pozwoli Ci dopracować wszystkie elementy każdego wpisu i nie spowoduje przestojów na blogu. Jeśli Twój blog ma kilka kategorii staraj się zadbać o to aby dość regularnie je odświeżać. Jeśli chcesz możesz ustalić sobie konkretne dni tygodnia na publikacje. Jak będzie to regularne czytelnicy przyzwyczają się kiedy na Twoim blogu może pojawić się coś nowego.

 1. Zadbaj o każdą najmniejszą zakładkę na blogu

Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy czytelnik zacznie myszkować na naszym blogu i trafi na „stronę w budowie”. To bardzo źle o nas świadczy. Właśnie dlatego zanim jeszcze rozpoczniesz promowanie swojego bloga koniecznie przygotuj sobie zakładki takie jak Kontakt, O mnie i Współpraca. Zadbaj o umieszczeniu na nich wszystkich niezbędnych informacji w estetyczny i czytelny sposób. No i co najważniejsze pisząc je nie kłam. Nie publikuj lewych statystyk bo zapewniam Cię, że to można sprawdzić. Nie chwal się, że jesteś super fotografem jeśli nie potrafisz nawet zrobić dobrego zdjęcia. Możesz napisać, że jest to Twoje hobby w których chcesz się rozwijać, ale nie dopowiadaj czegoś co nie istnieje.

 1. Zadbaj o SEO

Jeśli prowadzisz bloga w postaci pamiętnika, w którym piszesz co danego dnia robisz i co rano na siebie zakładasz to nie przejmuj się SEO i omiń ten punkt. Jeśli jednak treści pojawiające się na Twoim blogu nie przeterminują się następnego dnia dowiedz się czym jest to cholerne SEO i do czego ono Ci się przyda. Postaram się niedługo napisać kilka zdań na ten temat na moim blogu, ale jeśli nie chcesz czekać poszukaj w sieci darmowego szkolenia z pozycjonowania i zacznij o nie dbać.

 1. Pokaż się

Jeśli nie masz jeszcze profesjonalnego i ciekawego zdjęcia to koniecznie je zrób. Fajnie jeśli będzie w jakiś sposób wiązać się z Twoim blogiem. Jak już powstanie to koniecznie zacznij je używać. Dodaj je na stronę o mnie i na wszystkie media społecznościowe. Czytelnicy chcą wiedzieć kogo czytają. Blogi pisane przez anonimów nigdy nie będą aż tak popularne jak te, które pozwalaną na interakcje z autorem. Tylko proszę bez miliona filtrów i uszów psa. To zdjęcie zobaczy pewnie każdy czytelnik i wszyscy potencjalni partnerzy do współpracy. Pamiętaj, że Internet nie zapomina i jeszcze kiedyś takie zdjęcia mogą Ci zepsuć markę.

 1. Rób zdjęcia lub naucz się ich szukać

Jeśli lubisz robić zdjęcia koniecznie zadbaj o to aby cały czas rozwijać swoje umiejętności. Jest wiele miejsc w sieci gdzie fotografii możemy uczyć się nawet za darmo. Z czasem warto pomyśleć też o odpowiednim sprzęcie, a potem przeróżnych gadżetach. Dobrej jakości zdjęcia na blogu są niezwykle istotne. Czytelnicy wybierają posty w pierwszej kolejności oczami, dopiero potem czytają jaki jest ich temat.

Nie znosisz aparatu, a wszystkie Twoje zdjęcia nie nadają się do publikacji? Spokojnie, nic straconego. W Internecie możemy znaleźć masę darmowych banków zdjęć. Co więcej wiele z nich jest darmowych.

 1. Zadbaj o Google Analytics

Wbrew wszystkim opiniom z pewnością jest to najdokładniejszy darmowy system do monitorowania ruchu na stronach internetowych. To właśnie dzięki niemu przekonasz się ile osób czyta Twojego bloga, a które posty są najpopularniejsze. Jeśli poświęcisz trochę czasu na zgłębienie tajników Analytics to zyskasz wielką wiedzę, która pomoże Ci podbić blogosferę.

Gdzie założyć bloga?

 1. Podstawy marketingu

Jeśli masz już wszystko gotowe i wiesz w jaki sposób analizować swoje statystyki pozostaje Ci tylko pisać, a przygotowane przez siebie treści reklamować. I nie mam tu na myśli tylko płatnej reklamy. Istnieje wiele możliwości na to aby zwiększyć zasięgi pisanych postów w darmowy sposób. Jeśli nie będziesz promować bloga to czytelnicy po prostu go nie znajdą. Zanim podbijesz pierwsze pozycje w wyszukiwanych Google minie wiele czasu, a żaden blog nie osiągnie tego bez czytelników i rosnącej popularności.

 

Mam nadzieję, że podstawy blogowania nie są już dla Ciebie czarną magią. Jeśli masz już pomysł na bloga postępuj zgodnie z moją instrukcją dla początkujących blogerów. Nawet jeśli wydaje Ci się, że jest tego naprawdę dużo szybko uda Ci się przez to przebrnąć. Dlatego do roboty!

Jeśli to dla Ciebie wciąż za mało, gorąco zachęcam do śledzenia mojego bloga. Wszystkie wymienione przeze mnie punkty będę tu jeszcze nie raz dokładnie opisywać.

Powodzenia przy prowadzeniu bloga!

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments