Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego?

0

Jedna z moich czytelniczek zadała mi ostatnio bardzo ważne pytanie: „Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego?”. Zdecydowałam się na nie odpowiedzieć tu, na moim blogu, tak aby jak najwięcej osób mogło poznać odpowiedź na to pytanie. Domyślam się, że wiele początkujących blogerów nie wie, na co może sobie pozwolić.

W raz z szybkim rozwojem blogosfery oraz rosnącym zainteresowaniem czytelników, w wielu dziedzinach pojawili się blogowi eksperci. Po pomoc w dziedzinie mody sięgniemy na przykład do Kasi Tusk, a po porady finansowe na blog Rekina Finansów. Wydaje nam się, że osoby uznane za ekspertów po prostu od zawsze miały taką widzę i nie mamy szans z nimi konkurować. Nie ma jednak nic bardziej mylnego.

Nie musisz być profesorem danej dziedziny

Jeśli masz swoją pasję o której wiesz więcej niż statystyczny Polak, a ponadto mówienie o niej sprawia Ci przyjemność to masz wszystko czego potrzebujesz. Wiedza ma duże znaczenie, ale pamiętaj, że w raz z rozwojem bloga będziesz ją cały czas poszerzać. Największe znaczenie ma pasja oraz chęć dzielenia się nią z innymi.

Co z tego, że profesor prawa ma niezwykłą widzę, skoro w większości przypadków nie poświęci czasu na prowadzenie bloga? Nawet jeśli się na to zdecyduje, może się okazać, że prawo nie jest jego pasją i zwyczajnie nie będzie potrafił o nim pisać w ciekawy sposób. Dlatego zastanów się czy szybciej wejdziesz na blog osoby, która uwielbia szukać luk prawnych i potrafi ciekawie o tym pisać, czy na blog profesora, który umieści tam typowy prawniczy bełkot? Oczywiście to duże uproszczenie, ale mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

Czy warto założyć bloga

Ekspertem zostaje się z czasem

Każdy kiedyś zaczynał i miał znikomą wiedzę w danym temacie. To właśnie pasja i zaangażowanie pozwala na sięganie w daną tematykę głębiej i głębiej. Jeśli interesujesz się danym tematem to znak, że z pewnością masz większą wiedzę w tej dziedzinie niż statystyczny Polak. To właśnie ona daje Ci przewagę i możliwość poznawania sekretów z wyższego poziomu zaangażowania. Pamiętaj, że Robert Lewandowski też kiedyś pierwszy raz musiał wejść na boisko i kopnąć piłkę. Kopał ją tak długo, że z czasem nauczył się robić z nią wszystko. To właśnie dzięki temu jest teraz uznawany za najlepszego piłkarza.

Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nie musisz! Pamiętaj, że to pasja i osobowość twórcy przyciąga czytelników. Zdecydowana większość odbiorców szuka wartościowych informacji, które zostały przedstawione w przystępnej formie. Dlatego jeśli będę chciała nauczyć się robić na szydełku sięgnę na bloga osoby, która potrafi robić cudowne produkty i jest w stanie w prosty sposób przekazać mi jak się to robi. Nie potrzebuję do tego przekopywać się przez całą historię powstawania wełny i szydełka.

Po prostu pisz systematycznie i staraj się rozwijać swoją wiedzę, a czytelnicy pojawią się sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here